Z wdzięcznością w sercu wspominamy czas Misji Świętych, które przeżywaliśmy wspólnie z parafią Florynka w dniach 19–23 października 2025 roku. Był to czas szczególnej łaski, w którym mogliśmy razem zatrzymać się, wsłuchać w głos Boga i na nowo odkryć, że On nieustannie poszukuje człowieka, czeka na jego powrót, pragnie go ocalić i zbawić.

W prostocie, a zarazem w głębi słów Maryi, odkrywaliśmy prawdę, że Bóg z niewyczerpaną Miłością szuka każdego z nas – jak Dobry Pasterz zagubionej owcy. W świecie pełnym zgiełku, obojętności i zamętu Maryja rzuca nam koła ratunkowe: przypomina, że droga do pokoju i radości serca wiedzie przez nawrócenie, pokutę i modlitwę różańcową.

Już od pierwszego dnia Misji, gdy wspólnie odśpiewaliśmy Hymn do Ducha Świętego, czuliśmy, że Duch Boży dotyka serc wiernych. Msze święte w Florynce i Wawrzce gromadziły ludzi w skupieniu i modlitwie, a każde słowo Ewangelii budziło pragnienie spotkania z Bogiem żywym. Dzieci z wiarą przyjmowały błogosławieństwo, a wieczorne Apele Fatimskie stawały się poruszającym świadectwem zawierzenia – gdy przed obliczem Matki Bożej odczytywane były prośby i podziękowania serc.

Kolejne dni niosły w sobie głębokie przesłanie: Maryja przestrzega nas przed grzechem, wzywa do nawrócenia i do wynagrodzenia Jej Niepokalanemu Sercu. Widzieliśmy, jak wiele osób z ufnością wracało do konfesjonału po latach – jak łzy skruchy zamieniały się w pokój i radość. To był cud – Boże działanie w ciszy serca. 

Szczególnym dniem była środa – dzień spowiedzi świętej. Wierni z Florynki i Wawrzki licznie korzystali z sakramentu pojednania. Przynosili do kościoła swoje krzyże, aby podczas nabożeństwa wyznania wiary publicznie ją odnowić i na nowo wyznać, że chcą z Chrystusem iść przez życie. Tego dnia modliliśmy się szczególnie o wierność wierze i moc modlitwy różańcowej w rodzinach.

W czwartek, ostatniego dnia Misji, z Maryją staliśmy pod Krzyżem, oddając Jej nasze rodziny i parafię. Na Mszach świętych błogosławiliśmy rodziny, a w kościołach pojawiły się poświęcone obrazy Matki Bożej Fatimskiej, które stały się widzialnym znakiem Jej obecności pośród nas.

Odwiedziny chorych były wzruszającym spotkaniem – wielu z nich przyjęło sakrament chorych z wdzięcznością i pokojem.

Zwieńczeniem całych Misji był Rodzinny Wieczernik Różańcowy w domach parafian, podczas którego głowy rodzin prowadziły wspólną modlitwę przed wizerunkami Matki Bożej. To był obraz jedności, prostoty i głębokiej wiary – rodziny modlące się razem, zawierzające siebie i swoje domy Maryi.

Patrząc na ten czas, możemy z pokorą powiedzieć: Bóg działał pośród nas. On dotykał serc, rozświetlał mrok zwątpienia, umacniał nadzieję i rozpalał miłość. Niech owoce tych Misji trwają w sercach parafian Florynki i Wawrzki, niech przyniosą nowe życie modlitwy, pokoju i zaufania Bogu.

Z serca dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i poświęcili czas Bogu – za modlitwę, za obecność i za świadectwo wiary. Zawierzamy całą parafię Matce Bożej Fatimskiej i wołamy z ufnością: Maryjo, prowadź nas do Jezusa!

ks. Zdzisław Płuska SCJ
ks. Marek Borzęcki SCJ