We czwartek (18.03.2021) w naszym kościele parafialnym w Sosnowcu, po dłuższej przerwie covidovej, odbyła się kolejna, piąta sesja „Spacerów po teologii”. Tym razem temat dotyczył teologii moralnej: „Sumienie – czy jest jeszcze potrzebne?”. Temat przedstawił wykładowca naszego Seminarium w Stadnikach, ks. dr Włodzimierz Płatek SCJ.

Jak przystało na wykładowcę, temat został przedstawiony bardzo systematycznie i dogłębnie. Sumienie zostało pokazane przede wszystkim jako sanktuarium, gdzie przemawia do człowieka Bóg – w nawiązaniu do nauczania Soboru Watykańskiego II. Prelegent wyróżnił też 3 rodzaje zagadnień związanych z sumieniem: pojęcia moralne, zasady/normy moralne i uczucia moralne. Następnie omówił całe spektrum rodzajów sumień – m.in. skrupulanckie, szerokie, faryzejskie, błędne oraz środki kształtowania własnego sumienia, jakimi są Słowo Boże, nauczanie Kościoła, sakrament pojednania, rachunek sumienia (wg metody św. Ignacego). A na koniec również sam sposób reagowania sumienia – jako przed uczynkowe, towarzyszące i po uczynkowe.

Pomimo, że prelekcja nie była najkrótsza, to jednak została wysłuchana z wielkim zainteresowaniem dość sporej grupy słuchaczy. Wierni raz jeszcze wyrazili opinię, że tego rodzaju formacja teologiczna jest im bardzo potrzebna do kształtowania osobistego życia duchowego.

za:  Sosnowiec, na stronie również znajduje się więcej zdjęć.