Święto Ofiarowania Pańskiego, przypadające na 2 lutego, jest również Dniem Życia Konsekrowanego ustanowionym w 1997 r. przez papieża Jana Pawła II. W tym dniu dziękujemy za wszystkie osoby, które odpowiedziały Bogu wybierając powołanie zakonne wg. charyzmatu jaki nadał każdemu zgromadzeniu ich Założyciel i realizują je każdego dnia na całym świecie. 

 

Życie konsekrowane w Polsce – w liczbach
W Polsce żyje ok. 30 300 osób konsekrowanych. Największą grupę stanowią siostry ze zgromadzeń czynnych – 16 307 osób. W klasztorach kontemplacyjnych żyje ok 1250 mniszek. Męskie instytuty życia konsekrowanego liczą ok. 11 tys. zakonników. Według danych z ub. roku było ich 11 020. Do Instytutów Świeckich w Polsce należą ogółem 1024 osoby. Indywidualną formę życia konsekrowanego wybrało 748 osób. Dane z ostatnich lat pokazują, że liczba zakonnic, zakonników i mniszek powoli lecz systematycznie spada. Względnie stabilna jest liczba członków Instytutów Świeckich, natomiast wzrasta liczba osób, które przyjęły indywidualną konsekrację.

Zob. więcej na ► https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/zycie-konsekrowane-w-polsce-w-liczbach-117830/

 

Posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego – podkreśla bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w liście przed Dniem Życia Konsekrowanego. „Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych” – List bpa Jacka Kicińskiego CMF przed Dniem Życia Konsekrowanego 2022.

List Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego na rok 2022.

 

 

Kazanie Ojca Świętego również z innych lat można przeczytać na stronach  Watykanu.

Różne dokumenty na stronie zyciezakonne.pl

 

Nasi zakonnicy często pracują poza granicami Polski. Często pracują wśród Polonii, tych naszych rodaków, którzy mieszkają czy też tylko pracują za granicą. Nasi polscy Sercanie pracują w wielu krajach pomagając także Polakom tam przebywającym w rozwijaniu swojego kontaktu z Bogiem.

Tutaj można przeczytać kilka słów skierowanych również do nich: ► Życzenia Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej dla osób konsekrowanych posługujących wśród Polonii.

 

Rok 2022 jest naznaczony również przygotowaniem do Synodu. Również Zakony i każdy jego członek uczestniczy w budowaniu wspólnot lokalnych.

List odnośnie Synodu skierowany przez Kongregację ds. Życia Konsekrowanego.

Papież Franciszek rozpoczął 9 października XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja". Jego prace potrwają dwa lata. Faza diecezjalna zakończy się w kwietniu 2022 r. Następnie będzie kontynentalna, a w 2023 – powszechna.

Zob.: Kard. K. Nycz: droga synodalna jest powrotem do źródeł i początkiem odnowy Kościoła

 

Synod – po grecku syn-hodos – to wspólna droga. Mamy tą wspólną drogą iść i dźwigać razem obowiązki, zadania, problemy – powiedział bp Arkadiusz Okroj, członek Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).

 

Bp Okroj stwierdził, że Kościół uznaje, iż synodalność jest integralną częścią jego natury. „Synod to jest proces, który ma doprowadzić Kościół do tego, by był wspólnotą słuchania. A Tym, którego słuchamy, jest Duch Święty, który mówi do Kościoła. Chodzi o szukanie odpowiedzi” – zaznaczył.

„By nauczyć się na nowo słuchać siebie wzajemnie w Kościele i wspólnie wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego musimy w sobie dużo zmienić” – powiedział bp Okroj i dodał, że „konieczne jest synodalne nawrócenie”.

Zauważył, że zaangażowanie osób konsekrowanych w proces synodalny ma polegać na tym, aby przedstawiciele różnych zgromadzeń z całej Polski czynnie angażowali się w pracę zespołów synodalnych w diecezjach. „Rodzi to nadzieję, że powstanie coś bardziej trwałego, że w wielu diecezjach powstaną na stałe funkcjonujące rady, które będą realizowały zalecenia synodalne” – dodał.

„Trwający Synod daje nam konkretne narzędzia, takie jak rozmowa, spotkanie, wzajemne słuchanie siebie i rozeznanie. Synod to wielka szansa dla osób konsekrowanych, by na nowo zapalić się Bożym ogniem” – zauważyła m. Beata Mazur SJK, przełożona generalna SS. Urszulanek, członkini Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Matka Mazur przyznała, że każde zgromadzenie opracowało swój własny system prac synodalnych, podczas gdy siostry uczestniczą także w zebraniach synodalnych w parafiach. „Najważniejsze jest to, by z otwartością wsłuchać się w głos Ducha Świętego” – podkreśliła.

„Synod ma nam ukazać nowe sposoby naszego zakonnego posługiwania w zmieniających się warunkach świata i Kościoła” – podkreślił o. Arnold Chrapkowski OSPPE, wiceprzewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Zaznaczył, że sposobem uczestnictwa członków zakonów męskich w synodzie jest na przykład uczestnictwo w radach duszpasterskich czy ekonomicznych, które tworzą Kościół diecezjalny. O. Chrapkowski przyznał, że udział zakonników w pracach synodalnych odbywa się na drodze rozeznawania wspólnotowego oraz działalności delegatów Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w poszczególnych diecezjach.

„Nasza misja pełniona jest w zaciszu klauzury, ale nas także Ojciec Święty zaprosił do udziału w pracach synodalnych. Rozumiemy to przede wszystkim jako zintensyfikowaną modlitwę za wszystkich uczestniczących w synodzie” – powiedziała m. Teresa Wrona OCD, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. „Podjęłyśmy prace jako Konferencja, siostry zgłębiają materiały synodalne indywidualnie i wspólnotowo” – zaznaczyła i dodała, że „naszą zasadniczą misją jest modlitwa za synod”.

Joanna Wójtowicz (IŚ Chrystusa Króla), przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich, stwierdziła, że „bycie w świecie jest jednocześnie związane z potrzebą bycia razem, wspólnego rozeznawania i wspólnego działania”. Przyznała, że wszyscy członkowie instytutów wypełnili ankiety synodalne. Wynika z nich, że synodalność to przede wszystkim te obszary, w których na co dzień żyjemy, czyli na przykład parafie.

Dane statystyczne Zakonów w Polsce:

Zakony klauzurowe
Zakony żeńskie czynne
Zakony męskie
Instytuty świeckie

Za: episkopat.pl (gdzie można odsłuchać poszczególne wypowiedzi).

 

Zebrał ZKH SCJ