Około czterdziestu sercanów stawiło się o poranku 20 lipca 2017 r. przed Syantikara Dormitory w Yogyakarta (Indonezja) w oczekiwaniu na samochody, które zabrały ich do Pałacu Sułtana. Zaledwie 30 minut zajęła droga do pałacu Keraton Ngayogyakarta Hadiningrat. Za bilety posłużyły naklejki z napisem "Sultan Palace Yogyakarta". Przemieszczając się z przewodnikiem uczestnicy Międzynarodowego Sympozjum Teologicznego mogli zobaczyć rytuały i ceremonie, które odbywają się w Pałacu Sułtana. Mieli m.in. okazje obejrzeć tradycyjny taniec wyspy Jawa w wykoaniu tancerki w regionalnym stroju "kebaya" przy akompaniamencie muzyki jawajskiej w wykonaniu orkiestry "gamelan".

Wszyscy byli żywo zaintersowani tym co widzieli i słyszeli. W trakcie zwiedzania robili wiele zdjęć i filmów. Wycieczka zakończyła się w południe, kiedy to uczestnicy udali się na obiad do Domu sióstr boromeuszek.

Przed wyjazdem do scholastykatu sercańskiego, gdzie miała zostać odprawiona Msza święta, wszyscy zgromadzili się na prezentacji uczestników seminarium, którzy przybyli ze wszystkich kontynentów. O godzinie 16.oo dwoma autokarami udano się do scholastykatu.

We Mszy świętej, któej przewodniczył przełożony prowincji indonezyjskiej (INA), ks. Alexander Sapta SCJ, udział wzięli nie tylko uczestnicy Międzynarodowego Seminarium Teologicznego, ale także 34 kleryków i jeden brat zakonny, którzy podczas Mszy odnowili swoje zakonne śluby. Wśród koncelebransów znalazł się także ks. Florentinus Heru Ismadi SCJ, wieloletni sekretarz generalny, który świętował 25 lat życia zakonnego oraz ks. Vincent Sri Herimanto SCJ, który rozpoczął posługę przełożonego Scholastykatu, zastępując na tym stanowisku ks. FX Tri Priyo Widarto SCJ. Uruczysta celebracja Mszy świętej została ubogacona śpiewem chóru, któremu towarzyszyła tradycyjna orkiestra "gamelan".

"Odnowienie śłubów zakonnych przez kleryków, braci i księży jest częścią procesu formacyjnego, który prowadzi do oddania się Bogu w Zgromadzeniu Księży Sercanów. Odnowienie ślubów jest zawsze szczególną chwilą, rodzajem pieczęci, którą potwierdzają to wszystko czym żyją, czego się nauczyli podczas studiów i formacji, co udało się im wypracować. Potwierdzają w ten sposób, że chcą być jeszcze lepiej realizować się jako sercanie" - powiedział w homilii ks. Sapta.

Prowincjał indonezyjski wyraził także nadzieję, że to wydarzenie będzie dla wszystkich współbraci, a szczególnie dla ks. Vin, któy obejmuje urząd rektora seminarium, i ks. Heru świętującego 25-lecie życia zakonnego, źródłem łaski i zaproszeniem do dalszego kroczenia za Chrystusem.

Po Mszy świętej wszyscy goście zostali serdecznie przyjęci w ogrodzie Scholastykatu, gdzie zaserwowano im bogacto lokalnej kuchnii.

Więcej zdjęć można znaleźć tutaj