Jak ten czas szybko leci. Dopiero co sialiśmy. Pewnie pamiętacie jak błagaliśmy o deszcz, bo było niebezpieczeństwo suszy. I Pan szczodrze nas obdarował. A teraz nadszedł czas zbiorów. W wielu regionach z radością można dziękować za zbiory. Mimo wielu trudności i przeszkód cieszymy się obfitością jaką obdarzył nas Bóg. Wszyscy musimy za to dziękować, bo wszyscy z tych dobrodziejstw korzystamy.

Dożynki przeżywano w całym kraju. Uroczyste podziękowanie dokonało się w Częstochowie na Jasnej Górze ( 5-6 września 2020 r. ). Pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii” (w ramach roku o Eucharystii „Wielka tajemnica wiary”) odbyto Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za Plony, czyli Dożynki Jasnogórskie. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych celebrowano w niedzielę, 6 września o godz. 11.00 i przewodniczył jej abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Także i na naszych parafiach sercańskich można było dziękować Bogu za wielkie dary, którymi On nas obdarzył.

Dożynki w Stadnikach:

Po raz kolejny, mimo obowiązujących obostrzeń, wspólnota parafii Stadniki zgromadziła się na wspólnym dziękczynieniu za udane zbiory w pięknie udekorowanym kościele parafialnym. Zanosiliśmy wspólną modlitwę z rolnikami, sadownikami i ogrodnikami dziękując za plony ziemi. Przedstawiciele miejscowości należących do naszej wspólnoty parafialnej — ze Stadnik, Kędzierzynki i Kwapinki przybyli odświętnie ubrani, niosąc żniwne wieńce i bochny chleba, by dziękować Bogu i ludziom za kolejny rok wytężonej i owocnej pracy. Ksiądz kaznodzieja w swoich słowach zachęcił wszystkich do dziękczynienia za chleb powszedni, który jest symbolem bycia we wspólnocie i bycia dla wspólnoty. Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do swoich domów, aby w gronie najbliższych cieszyć owocami ziemi i pracy rąk ludzkich.

 

Dożynki w Stopnicy:

Jak co roku odbyły się dożynki w naszej stopnickiej parafii. Tego roku rozegrano nawet konkurs z nagrodami. Ksiądz proboszcz podziękował parafianom za zorganizowanie dożynek i wspaniałą atmosferę modlitewną.

 

Dożynki na Glinem:

DOŻYNKI W GLISNEM – 23.08.2020.
Mieszkańcy wioski w niedzielę 23 sierpnia br. dziękowali w kościele za tegoroczne plony ziemi. Gospodarze Dożynek z os. Biedaki przystroili świątynię i przynieśli dary ofiarne: wieniec dożynkowy, chleb, warzywa owoce i inne produkty, które podczas Mszy św. pobłogosławił ks. Andrzej Sawulski.
W homilii podkreślił, że Dożynki są świętem życia, które trwa od zasiewów aż po zbiory oraz przywołują cały proces związany z orką, z siewem, a potem ze żniwowaniem. Wspomniał także o dawnej harmonii, jaka panowała pomiędzy ziemią i niebem, rolnikiem, pługiem i koniem, która w obecnym czasie została zachwiana.
„Takiego widoku już raczej nie spotykamy i nie spotkamy. Pojawił się ciągnik, kombajn i cała reszta przeróżnych maszyn. Już nawet człowiek nie idzie po skibach, tylko patrzy na nie z góry. I nie ma czasu, by spokojnie usiąść na miedzy, napić się kwaśnego mleka, porozmawiać z tymi, którzy na sąsiednim polu żniwują… Jest sam, zamknięty w kabinie. Ziarna może i więcej, ale życia jakby mniej. Niby nowe czasy, wszędzie technika, ale czegoś brakuje, choćby charakterystycznego świstu kosy, i życzliwego „Szczęść Boże”, bo już nikogo nie widać na polu – zauważył rektor kościoła. Zaapelował również o ciągłą troskę o ziemię, by jej nie zatruwać i zaśmiecać.
W czasie Eucharystii modlono się za polskich rolników, za mieszkańców miejscowości, za dotkniętych klęską nieurodzaju i głodu, oraz o to, by radość płynąca ze święta planów, wzbudziła w sercach wdzięczność wobec Stwórcy.
Na koniec rektor podziękował gospodarzom tegorocznych Dożynek za pięknie udekorowany kościół i przyniesione dary.

 

W kontekście tematu dożynek, takich po ludzku, materialnych. Tych, z których mamy chleb do jedzenia. Takich, które zapewniają nam spokój naszego życia. Możemy popatrzeć na inne dożynki, do których zaprasza nas Bóg. Te dożynki duchowe. Te, które pozwolą nam spojrzeć ze spokojem w wieczność. Bóg siał i dał wzrost. Czy już jesteśmy dojrzali?

No i to pytanie rozbrzmiewające przez wieki: „Kogo, by tu posłać”? Iluż na nie odpowie: „Oto ja. Poślij mnie”.

Bóg widzi tę potrzebę i prosi nas o pomoc, o nasze zaangażowanie. „Żniwo wprawdzie wielkie”, bo sam Bóg pilnował pola, „ale robotników mało”. „Proście Pana żniwa, aby posłał robotników”, byśmy mogli mieć, ten chleb już nie tylko materialny, ale i ten, który zapewni nam sytość na całe wieki.

W naszej modlitwie o powołania poszukujemy duchowego wsparcia u naszych świętych pośredników. Dla nas Sercanów szczególnym pośrednikiem jest błogosławiony Jan Maria od Krzyża, który jest patronem sercańskich powołań. 22 września przeżywamy dzień jego pamięci. Pamiętając również o tych, którzy dla głoszenia Ewangelii i niesienia Eucharystii dali swoje życie. Opiece tego naszego pośrednika oddajemy wszystkich, którzy będą chcieli głosić miłość Bożego Serca w naszym Zgromadzeniu Księży Sercanów i zgłoszą się do nas dnia 30 września (► Zostań Sercaninem).

ZKH SCJ