Jubileusz sercański 2024-2028 – Parafie i dzieła prowadzone przez Zgromadzenie Księży Sercanów w Polsce.

Księże Bogdanie, od prawie 30 lat działa Ksiądz rekolekcyjnie, tworząc szereg możliwości wyjazdowych głównie dla młodzieży, ale także dla rodzin. Jak to wszystko się zaczęło?

Pierwsze rekolekcje odbyły się w 1997 roku w drugiej połowie lipca. Z założenia miał być to czas w drodze – rowerowe przemierzanie ścieżek. Miejscem początkowym stała się Jaszczurówka. Jednak rok ten był czasem powodzi w Polsce, co spowodowało, że 9 z 10 zaplanowanych dni było deszczowych. Było to tym trudniejsze – nie tylko od strony jazdy na rowerze w mniejszych czy większych deszczu – że spaliśmy pod namiotami i cały czas zmagaliśmy się z „mokrymi” warunkami pogodowymi. Ten pierwszy turnus, z powodu ściany deszczu obecnej przez większość czasu – jak już wspomniałem, odbył się całkowicie w formie stacjonarnej. Z Jaszurówek koło Zakopanego, jako naszej bazy wypadowej,wyruszaliśmy w konkretne trasy rowerowe. Fakt, dużo osób poddało się zniechęceniu i zrezygnowało na początkowym etapie, wracając do domu, choć około połowa dotrwała do końca. W rok później, kiedy to w 1998 pokonywaliśmy trasy z Zakopanego do Krynicy, była już przepiękna pogoda.

Z czasem zaczęły pojawiać się nowe „odsłony” propozycji rekolekcyjnych: rekolekcje narciarskie, czas pod żaglami (m.in. Gowidlino, Opatów, szlak jezior mazurskich), zagraniczne wyjazdy (m.in. austriacki Millstatt, wyspa Rab w Chorwacji czy albańska parafia sercańska w Boric) czy wędrowanie wśród natury (obozy wędrowne, m.in. Zakopane i Gliczarów Górny).

Tego typu oferta rekolekcyjna nie tylko zapewnia rozwój duchowy, ale daje możliwości pogłębiania swoich pasji...

Taki był nasz cel: połączenie młodzieńczych pasji z rozwojem wiary. Czas pokazał, że jest to potrzeba czasu i daje efekty, bo młodzi zachęceni możliwościami rozwijania swoich pasji (takich jak jazda na nartach, zdobywanie górskich szczytów, poznawania pięknych zagranicznych zakątków czy łapanie wiatru we włosach na żaglach), mają jednocześnie ma możliwość rozwoju duchowo-ludzkiego: uczenia się odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka, a to wszystko dzięki temu, że dano zaplecze współgrające ze sobą: rozwijanie wiary na łonie natury w obecności drugiego człowieka w podobnym wieku i z podobnymi zainteresowaniami czy wartościami. Na podstawie doświadczeń z kilku początkowych rekolekcji stworzyliśmy program duchowy: podręczniki z konkretnym harmonogramem rekolekcyjnym.

A jak wyglądają statystyki uczestnikowo – ekipowe?

W ciągu roku organizowanych jest zazwyczaj 20 rekolekcji w różnych odsłonach (od jezior, wyjazdów zagranicznych czy gór szczyty), w których uczestniczy około 1000 młodych. Ekipa prowadząca to zaplecze stworzone przez 12 księży i 30 animatorów, którzy są absolwentami rekolekcji odbytych na przestrzeni tych wspomnianych prawie 30 lat.

Wspomina Ksiądz o rekolekcjach młodzieżowych, od których wszystko się zaczęło, ale z czasem pojawiły się propozycje dla rodzin....

Była to potrzeba „oddolna”. Rodzice, kiedy przywozili czy odbierali młodych z punktu wyjazdowego, zgłaszali chęć wyjazdów i prosili, by i dla nich coś zorganizować. Stworzyliśmy więc takie zaplecze. Organizując wyjazdy rodzinne, dajemy możliwość uczestniczenia w pewnym programie formacyjnym i – organizując w planie dnia dużą przestrzeń na program własny – podajemy, z jakich możliwości spędzenia czasu w gronie rodzinnym mogą skorzystać. Wszystko zależy bowiem od tego, w jakim wieku są dzieci i co ich interesuje. I to właśnie rodzice, znając możliwości rodziny, spędzają czas w ramach swoich zainteresować i w swoim tempie czasowym.

Młodzież szkolna i rodziny.... Ale i studenci mają możliwość znalezienie czegoś dla siebie, prawda?

Z czasem dla studentów zrodził się pomysł stworzenia rekolekcji sylwestrowych, z wyjściem na Wiktorówki, aby tam właśnie powitać nowy rok. Te rekolekcje, jak i inne wspomniane, cieszą się dużym zainteresowaniem.

Warto wspomnieć, że na rekolekcjach młodzieżowych czy studenckich poznało się kilka par, które obecnie są małżeństwami i włączają się w pomoc nam. Jedna z par, kilka lat temu, wzięła ślub w czasie rekolekcji sylwestrowych. Było to piękne doświadczenie przeżywać tak wielkie wydarzenie w miejscu, w którym się poznali.

Dziękuję za rozmowę i życzę dużo sił do dalszej organizacji rekolekcji z pomysłem, a zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z programem rekolekcji poprzez stronę rekolekcje.scj.pl.